Twoja pociecha zbliża się do wieku przedszkolnego, a Ty nie wiesz jeszcze, gdzie ją zapisać? Odpowiedzią może być przedszkole dwujęzyczne! Choć zazwyczaj kojarzone są z dziećmi pochodzącymi z wielonarodowych rodzin, również maluchy z Polski mogą skorzystać z takiej formy edukacji i zabawy. Przeczytaj, jakie korzyści przynosi wprowadzenie dodatkowego języka na tym etapie wychowania. Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój przedszkolaków?

Wybór przedszkola – ważny krok w rozwoju Twojego dziecka

Każdy rodzic pragnie zapewnić dziecku dobry start. Odpowiednio zaplanowana edukacja już na poziomie przedszkolnym gwarantuje wszechstronny rozwój, który zaowocuje w przyszłości.

Niesłusznie wiele osób wciąż uważa przedszkole za „przechowalnię” dla dzieci. Owszem, maluchy w czasie przebywania w placówce bawią się, lecz w ten sposób zdobywają cenne umiejętności oraz rozwijają się w szerokim zakresie.

Na tym etapie dzieci przyswajają wiedzę wszystkimi zmysłami, a kolejne obszary wiedzy wpływają na siebie wzajemnie. Przykładowo, kształtowanie małej motoryki sprzyja nauce pisania, a prace plastyczne stymulujące obie półkule mózgowe rozwijają również myślenie logiczne.

Zastanawiasz się, jak wybrać przedszkole? Jeśli lokalizacja nie stanowi dla Ciebie problemu, warto przede wszystkim skupić się na metodzie kształcenia w placówce. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne metody dostosowane do panujących zmian w społeczeństwie.

Im wcześniejsze rozpoczęcie nauki języka, tym lepsze efekty

Najbardziej intensywny rozwój dziecka następuje w pierwszych trzech latach życia. To w tym czasie maluchy nabywają umiejętności związane z ogólną motoryką, a przede wszystkim – mową. Nauka języka jest efektem licznych procesów poznawczych, które pozwalają na „chłonięcie” wielu nowych obszarów jednocześnie.

Ucząc się, dziecko słyszy, a następnie powtarza kolejne słowa. Nauka odbywa się więc w sposób naturalny i w stopniu dostosowanym do indywidualnych możliwości.

Wprowadzenie dwóch języków jednocześnie już w przedszkolu – ojczystego oraz obcego – to najprostszy sposób na ich przyswojenie. W kolejnych latach umiejętności te będą bowiem wymagały większego wysiłku. Badania pedagogów jasno wskazują, że dziecięcy umysł pod tym względem jest wyjątkowo podatny na poznawanie. Można porównać go do gąbki, która w krótkim czasie chłonie szerokie słownictwo, a także gramatykę i fonetykę. Umożliwia to również duża plastyczność aparatu jamy ustnej, który z czasem sztywnieje, utrudniając odtworzenie akcentów.

Dlaczego warto wysłać dziecko do dwujęzycznego przedszkola

Dwujęzyczność otwiera horyzonty

O tym, że dwujęzyczność u dzieci to ogromna szansa rozwojowa, doskonale wiedzą rodziny wielonarodowe. Maluchy już na starcie mają większe możliwości do odkrywania świata. Bez wątpienia znacznie ułatwione są tu podróże zagraniczne. Czy to podczas rodzinnych wakacji, czy kolonii dziecięcych – biegłe posługiwanie się dodatkowym językiem ułatwia komunikację z rówieśnikami oraz poznawanie nowych kultur.

Warto tu również zaznaczyć, że bilingwizm otwiera nowe możliwości intelektualne. Przeprowadzone w latach 60. XX wieku badania udowodniły, że zdolności językowe wpływają znacząco na inne obszary nauki: myślenie analityczne czy kreatywność.

Co ciekawe, maluchy, które w wykazują znajomość dwóch języków, są również bardziej pewne siebie, zwłaszcza w kontaktach z innymi dziećmi.

Efektywny rozwój i otwartość na różnorodność

Umiejętności bilingwistyczne w młodym wieku dają dzieciom więcej niż jakiekolwiek inne zajęcia dodatkowe. Przedszkole dwujęzyczne takie jak Happy Kids’ Academy z Warszawy to przede wszystkim szansa na wszechstronny rozwój intelektualny oraz emocjonalny.

Metody nauczania stosowane w placówce pozwalają na zindywidualizowane podejście do każdego z podopiecznych. Dzięki temu pedagodzy mają możliwość wyrównywania szans w grupie, a także odkrywania talentów.

Co ważne, opanowanie dwóch języków wiąże się z poszerzeniem wiedzy na temat innych kultur oraz narodowości, a także nauką tolerancji.

Wybierz przedszkole dwujęzyczne Happy Kids’ Academy!

W dzisiejszych czasach znajomość drugiego języka staje się normą. Podaruj swojemu dziecku większe szanse na starcie i pozwól mu odkrywać bogactwo współczesnego świata. Happy Kids’ Academy to przedszkole dwujęzyczne mieszczące się w Warszawie-Mokotów, które zapewnia naukę na najwyższym poziomie. Wszystkich rodziców zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć oraz programu adaptacyjnego dla dzieci, które odbywają się w ostatnich dniach sierpnia.